تبلیغات
اللهم عجل لولیک الفرج - وقف یعنی
 
اللهم عجل لولیک الفرج

 

معرفت اساس شوق و اشتیاق است. شناخت پایه و لازمه انتخاب است. تا معرفت و شناخت نباشد، نه تمایل و اشتیاقی پیدا می شود و نه انتخاب درست و عاقلانه ای. از این رو برای ایجاد شوق به انجام کاری باید آن کار به خوبی شناخته و شناسانده شود. در میان کارهایی که باید نسبت به آن شناخت پیدا و ایجاد نمود، وقف است که یکی از پرفضیلت ترین اعمال صالح و از آن کارهای اساسی است که باید به آن بیش از پیش پرداخته شود. به این خاطر معنای وقف و درک راز و رمز های آن باید به بیانی ساده گفته شود تا برای همه  شناخت و در پی آن اشتیاق به انجام آن حاصل شود. وقف را می شود اینگونه معنا کرد که:

وقف یعنی؛ انسان بخشی از دارایی اش را برای خودش نگه دارد و از سودِ آن، تا قیامت استفاده كند. همه مالش را برای كسانی كه خیلی زود فراموشش می كنند جا نگذارد، بلكه قسمتی از آن را با وقف نمودن، حبس کند تا بتواند برای همیشه از دسترنج و نتیجه كار و تلاش خود استفاده كند.

وقف یعنی، اینكه انسان مالش را ثابت و پایدار نگه دارد تا گذشت زمان آن را از بین نبرد و برای همیشه باقی بماند تا برای كارها و آنهایی كه دوستشان دارد هزینه و خرج شود.

وقف یعنی؛ اینكه انسان، انسانیت خودش را در چهاردیواری مدت عمر زندانی نكند. كاری كند تا پرونده اعمال خیرش پس از مُردنش هم باز باشد. دیوار محدودیت را از كار نیك خود بردارد، و آن را محدود به زمان زندگی اش در این دنیا نكند، عمل صالح خود را تا قیامت امتداد دهد.

وقف یعنی اینكه انسان پس از مرگ هم از مال و دارایی خود استفاده كند. وقف راهی است برای اینکه انسان از دارایی خود جدا نشده و ارتباطش با دنیایی كه ساخته قطع نگردد. وقف یعنی انسان دنیا را به آخرت وصل كند.

وقف یعنی انسان در كاری سرمایه گذاری كند كه سودش چندین برابر اصل سرمایه است و لحظه به لحظه و آن به آن به حساب واقف واریز می شود. بازگشت اصل و سود سرمایه را هم خداوند مهربان خودش تضمین نموده و فرموده: ماعندكم ینفد و ما عندكم باق.

وقف یعنی اینكه انسان فكر و عقلش را بیشتر از جسم و بدن خود دوست داشته باشد. یعنی اینكه كاری كند كه حتی بعد از فنا شدن بدنش، فكر و اندیشه اش برای همیشه ماندگار شود. یكی خدمت به دین را، دیگری عزاداری برای سیدالشهدا را، آن یكی یتیم نوازی و آن دیگری مداوای نیازمندان را. هر كس هر كاری را دوست دارد برای انجام آن و ماندگار كردنش وقف كند.

وقف یعنی؛ انسان در برزخ هم دستش خالی نباشد. در آنجا كه هر كس به نحوی گرفتار است، لحظه به لحظه از اموالی كه در دنیا به وسیله وقف برای خود كنار گذاشته استفاده کند، مصالح آباد نمودن آخرتش را دریافت و پله های خانه قبرش را تا بهشت بسازد. 

وقف یعنی؛ ایثار، یعنی از خودگذشتگی، یعنی دیگران را بر خود ترجیح دادن، مخلوفات خدا را بیش از خود دوست داشتن و به فكر آنها بودن. احساس مسئولیت در مقابل آیندگان داشتن. از انحصار خود خارج شدن. خودخواهی را كنار گذاشتن.

وقف یعنی؛ پس اندازی برای روزهای تنهایی، همراهی برای ایام بی كسی، آذوقه ای برای لحظات درماندگی، چراغی در تاریكی، چشمه زلال آبی در كویر تشنگی.

وقف یعنی؛ محدود نبودن در این دنیا، خود را فراتر از زمان دیدن، یعنی به جای 70 سال، هفت میلیون سال و بیشتر، از دنیا استفاده كردن.

وقف یعنی؛اینکه انسان خود را فراتر و بالاتر از این بدن مادی ببیند. خود را محدود به چند كیلو گوشت وپوست و استخوان بدن نكند. از این رو عمل صالح و کار خیر را در زمان زندگی و حیات خود محدود نکند.

وقف یعنی؛ توسعه دادن عمل خیر خود از اطرافیان و نسل هم عصر، و کشاندن چشمه کار نیک خود، برای  نسل های آینده.

وقف یعنی؛ تمرین رها شدن از زنجیر تعلقات مادی و وصل شدن به خزانه دائمی رحمت الهی.

(وقف در لغت به معنای«ایستادن»،«ساكن كردن»،«اقامت كردن» و«حبس كردن» می باشد و در اصطلاح فقهی آن است كه انسان ملكی را ثابت نگه دارد و منافع آن را برای شخص یا اشخاص یا برای كار و یا مصرفی، معین كند؛ مانند این كه زمینی را برای مسجد یا حسینیه یا مدرسه و یا فقرا قرار دهد.)آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمود احمدی نژاد